Hledejte v chronologicky řazené databázi studijních materiálů (starší / novější příspěvky).

3.15.1 ORÝSOVÁNÍ OBROBKU

Je označení tvaru a roztečí potřebných pro výrobu součástí.

Jako předloha (návod) pro orýsování polotovaru (obrobku) slouží dílenský výkres.

Při používání nových technologií (např. obrábějící stoje řízené počítači (NC, CNC) orýsování odpadá, potřebná "orýsovací data" se nezaznamenávají na obrobek, ale do "programu" příslušného stroje (CNC vrtačka, CNC soustruh, CNC frézka, atd.))

Aby narýsované přímky, průsečíky a tvary byli dobře viditelné, opatřují se polotovary přilnavým nátěrem z plavené křídy (plavená křída se rozmíchá s vodou a klihem) nebo se obrobky natírají lihovou barvou.

Používá se také matný černý nebo červený lak, například u slitinových polotovarů, z lehkých kovů. Čisté a tvrdé plochy obrobků se natírají roztokem mědi (skalice modrá), vytváří se tenká měděná vrstvička, na které jsou dobře viditelné rysky, průsečíky os a kontrolní důlky.


Nářadí pro orýsování

Rýsovací deska

Přesně dosedající plocha (základní rovina) pro obrobky a další rýsovací nářadí (např. hranoly, prismata, úhelníky, stojánkové nádrhy, atd.).

K ustavení a vyrovnání obrobků do požadované polohy na rýsovací desce pro orýsování obrobku slouží dřevěné klíny, hranoly, páry podložek, apod.

Úhelníky a opěrné hranoly se používají k vyrovnání a orýsování kolmých ploch.

Rýsovací desky jsou většinou z masivní, tvrdé litiny, bez pórů, se změněnou strukturou bez vnitřního pnutí, jsou ohoblovány a velmi jemně obrobeny. Žebra na spodní straně desky zvyšují její pevnost v ohybu, aby zůstala zachována stálost roviny, při orýsování rozměrných a těžkých obrobků.

Desky pro rýsovací stoly se také vyrábějí z tvrdé kameniny (tvrdý granit), jsou velmi stálé proti opotřebení, odolné proti kyselinám, antimagnetické, nerezavějící a jsou rozměrově stálejší než rýsovací desky z litiny.

Tyto desky se používají např. v měřících střediskách, použití ve výrobě by bylo vzhledem k jejich vyšší ceně nehospodárné.


Rýsovací jehla

Slouží k rýsování, má tenkou zakalenou špičku, úhel špičky je přibližně 10° až 15°, rukojeť je vroubkována nebo je šestihranná nebo je konec jehly pravoúhle nebo prstencově zahnutý. Pro hladké povrchy a měkké kovy, které nesmí být poškrábány a také pro plechy s okujemi používáme mosazné jehly. Pro slitiny hliníku, hořčíku a zinkové plechy se používá grafitová tužka.




Úhelník

Pomocí středícího a křížového úhelníku se přesně orýsují středy hřídelů a děr (průměrů) .

Bez předchozího orýsování můžeme střed čepu označit důlkovačem pomocí středícího přípravku. Jeho kuželovité vodící pouzdro umožňuje použití pro hřídele a čepy o různých průměrech.


Stojanové nádrhy

Jsou vedeny po rýsovací desce nebo úhelníku a slouží k rýsování rovnoběžných přímek.

Rýsovací jehla se může otáčet, je výkyvná a nastavitelná na stojánku do požadované výšky.


Jednoduchý stojánkový nádrh

Zjištění rozměrů a nastavení stojánkového nádrhu se provádí pomocí svislého měřítka na tyči, popř. stacionárním měřidlem, přesné nastavení rýsovací jehly se provádí jemným poklepem.


Výkyvný stojánkový nádrh

Má mnohostranné využití. Kolmý sloupek je výkyvný. Jemně nastavitelný šroub uložený na základové desce umožňuje přesné nastavení rýsovací jehly.


Stojánkový nádrh s výškovou stupnicí

Má dělení v mm a 1/10 mm na noniusu. Rýsovací jehla může být jemně nastavena a zajištěna pomocí šroubu a jemným stoupáním.


Výškoměry

Slouží k orýsování při výrobě nástrojů, přípravků a zařízení. Hrot rýsovacího ostří je zakalený. Jemné nastavení měřidla může být s přesností 0,1 mm; 0,05 mm; 0,02 mm.

Nastavení rýsovacího měřítka na požadovaný rozměr se může provádět:
- Od základní roviny rýsovací desky
- Od libovolné roviny obrobku nebo libovolného orýsování (přímky) na obrobku


Kružítko

Slouží k rýsování kružnic a přenášení rozměrů. Vyrábějí se z oceli a špičky kružítka jsou zakalená. K orýsování lehkých kovů se používají kružítka s držákem na tuhy. K narýsování velkých kružnic a kruhových oblouků se používá tyčové kružidlo.


Důlčík

Slouží k označení narýsovaných přímek, průsečíků středů otvorů. Úhel špičky důlkovače je zpravidla 60°. Špička musí být vždy ostře nabroušena, jinak je důlek dole zakulacen, což má za následek, že špička kružítka pak má špatnou oporu (smeká se) a narýsovaná kružnice je nepřesná.


Rejsek

Používá se k orýsování rovnoběžných přímek s hranou obrobku.


Prizmatické podložky

Slouží k orýsování, vyrovnání a měření, válcových obrobků.


Šroubovitá podložka (panenka)

Slouží k podepření obrobku pro orýsování, je-li jeho spodní strana pod úhlem




Pravidla při orýsování
  • Rýsovací práce je nutno provádět svědomitě, pečlivě, zodpovědně a s nepoškozenými a nezávadnými nástroji.
  • Přesné orýsování předpokládá dobré znalosti ve čtení technických výkresů a v zacházení s rýsovacím nářadím a měřidly.
  • Rýsovací desky je nutno udržovat stále čisté a chránit je před poškozením. Nesmí se používat jako odkládací desky pro nástroje a obrobky, dále se nesmí používat k rovnání obrobků (např. plechů) kladivem !
  • Rýsovací jehlu je nutno vést špičkou podél spodní hrany pravítka a táhnout ve směru pohybu, jinak se jehla chvěje nebo se zasekne, čímž se narýsovaná přímka nepřesná.
  • Narýsovaná čára pomocí rýsovací jehly jevlastně poškození povrchu obrobku a představujevelmi jemný, ale přesto někdy nebezpečný vrub, především u tenkých obrobků. Takové vruby jsou zvláště u vysoce a střídavě namáhavých částí příčinou zlomů, tzv. únavové lomy. Plechy poškrábané rýsovací jehlou se lámou podél rysek při ohýbání.
  • Používání rýsovací jehly nevadí tam, kde následují následující operace s obrobkem odstraní rýsovací čáry.
  • Rysky, které slouží k přesnému určení středu, se mají provádět pouze v pravém úhlu.
  • Abychom u obrobků s předlitými dírami mohli určit střed a použít kružítko, je nutné do děr vtlačit špalíky z tvrdého dřeva nebo měkké oceli.
  • Kontrolní důlky musí ležet přesně na kružnici a průsečíků os. Po opracování musí být vidět polovina důlku.
  • Rýsovací potřeby je důležité tak jako měřidla po použití pečlivě očistit a lehce namazat.

Žádné komentáře:

Okomentovat